Említsük az önéletrajzunkban a hobbit és az érdeklődési kört; vagy inkább ne?
Az önéletrajzban felsorolt hobbik és érdeklődési körök olykor fontos elemei lehetnek a pályázatodnak. Bár sok jelölt megemlíti ezeket az önéletrajzában, felmerül némi bizonytalanság azt illetően, hogy mit vegyünk bele és mit hagyjunk ki a pályázatból. Hobbikat és érdeklődési köröket csak akkor érdemes feltüntetni, ha azok relevánsak a megpályázott pozíció szempontjából. Hasznosak lehetnek például egyes készségek és kompetenciák, valamint társadalmi és közösségi tevékenységek részletezésekor. Így az álláshirdető árnyaltabb képet kaphat arról, hogy a való életben milyen ember vagy, illetve mi az, ami érdekel. Javasoljuk, hogy ezeket foglald bele az önéletrajzodba, mert ez remek módot kínál arra, hogy kitűnj versenytársaid közül. Betekintést nyújt a munkáltatónak a személyiségedbe, így nagyobb eséllyel indulhatsz majd egy esetleges állásinterjún.
Érdemes-e megemlíteni hobbikat és érdeklődési köröket önéletrajzban?
A kérdésre igennel és nemmel is válaszolhatunk. Pozitív irányba befolyásolhatja a munkaadót, ha az önéletrajzodban szereplő hobbik:
- Hozzájárulnak személyiséged bemutatásához, ami olykor további előnyökkel járhat.
- Kidomborítanak olyan értékes készségeket, amelyek fontosak lehetnek az adott iparágban vagy a betölteni kívánt pozícióban.
- Segítenek kitűnni a tömegből – különösen akkor, ha erős a verseny.
Azonban némely esetben a hobbik említése rosszul sülhet el. Íme néhány indok amellett, hogy miért hagyd ki őket:
- Gyakran nem releváns abban a munkakörben, amire pályázol, és előfordulhat, hogy a munkaadókat sem érdekli.
- Egy megkérdőjelezhető, szokatlan vagy túlságosan személyes jellegű hobbi gyengítheti a jelentkezésedet, és esetleg nem kerülsz fel miatta a szűkített listára.
- Értékes helyet foglalhat el az önéletrajzodban, amit felhasználhatnál lényegesebb információk közlésére, például tanulmányaid és karriertörténeted bemutatására.
Hogy a hobbikat megemlíted-e az önéletrajzodban, az teljes mértékben a tapasztalatodtól, a megpályázott állástól és az iparágtól függ. Az alábbi szempontok segítenek eldönteni, hogy bele kell-e tenned a hobbikat és érdeklődési köröket az önéletrajzodba.
Mikor kell hozzáadnod a hobbidat és érdeklődési körödet önéletrajzodhoz
Nézzünk olyan eseteket, amikor az éreklődési kör és hobbi önéletrajz részeként szerepeltetése plusz előnyt jelent. Vess egy pillantást az alábbi példákra.
1. Tapasztalatlan jelölt esetében
Akinek alig van vagy egyáltalán nincs tapasztalata a megpályázott munkaterületen, bajban lehet képességei és készségei bemutatásakor. Ha például gyakorlati helyet kereső egyetemi hallgatóként készítesz önéletrajzot, akkor a kevés releváns munkatapasztalat problémáját kell orvosolnod. Ilyenkor előnyös lehet kitérned a hobbijaidra és érdeklődési köreidre. Klubjátékokban való részvétel, közösségi munka vagy szerepvállalás olyan egyesületekben, mint a Vöröskereszt, lehetőséget nyújthatnak különféle képességek bemutatására, mint amilyen a vezetői készség és a csapatmunka.
2. Tapasztalat nélkül menedzseri munkakörbe történő jelentkezéskor
A munkaadók vezetői pozíciókhoz általában tapasztalatot várnak el. Azonban még egy menedzsernek is el kell kezdenie valahol. Ezért ha nincs szakmai környezetben szerzett vezetői tapasztalatod, bemutathatsz más közegben megszerzett vezetői készségeket. Gondolj itt azokra a csoportvezetői kompetenciákra, amelyeket csapatkapitányként, egy szervezet elnökeként vagy koordinátoraként szereztél.
3. Ha a hobbi jellege közel áll a megpályázott munkához
Amennyiben olyasmivel töltöd a szabadidőd, ami közvetlenül kapcsolódik a megpályázott munkaterülethez, akkor hozzáadása az önéletrajzodhoz extra előnyt jelent. Az efféle hobbik általában felkeltik a munkáltató figyelmét, és nagyobb valószínűséggel juttatnak munkához. Ilyen például a honlapfejlesztés hobbiként való feltüntetése – ha pedig történetesen van egy profi személyes weboldalad, az nagyszerűen bizonyítja a képességeidet, illetve a terület iránti szenvedélyedet.
4. Karrierváltás esetén
Karrierváltáskor nehéz ütős álláspályázatot összeállítani. Az ilyen esetek többségében az embernek nincs közvetlen munkatapasztalata a megpályázott pozícióban, ami megnehezíti az adott állás megszerzését. Ha azonban személyes érdeklődési köröd kapcsolódik az új munkaterülethez, érdemes megemlítened, hiszen ez tanúskodik készségeidről és motivációdról. Például egy ügyvéd, aki új munkakörében úti beszámolókat szeretne írni, nem biztos, hogy eljut az állásinterjúig, ha önéletrajzában csak a jogi ügyekben való jártasságát írja le. Amennyiben viszont ezen kívül az írás és utazás iránti szenvedélyét is megemlíti, önéletrajza sokkal relevánsabb lesz az adott álláspályázat kapcsán.
Az érdeklődési terület és a hobbi említésének előnyei
A munkaadók munkaerőt toboroznak, hogy nekik dolgozzanak; más szóval, befektetnek az emberekbe. A jelentkezők pályázati anyagában utalásokat keresnek arra, hogy milyen készségekkel és kompetenciákkal rendelkeznek, illetve mi érdekelheti őket. E tényezők segítenek eldönteni, alkalmas lehet-e a pályázó az adott munkára vagy sem. Néhány érv, ami amellett szól, hogy felvedd a hobbijaid az önéletrajzodba:
- Megkönnyíti a munkaadóknak, hogy részletesebben megismerjenek; akár az irodán kívüli oldaladról is.
- Kézenfekvő és fesztelen beszédtéma lehet az állásinterjú kezdetén, mielőtt "belecsapnátok a lényegbe".
- A hobbiszerűen űzött sportok jelzik, hogy egészséges vagy és jó a fizikai állapotod.
- A jótékonysági és közösségi munkában való részvétel kiváló interperszonális készségekre utal.
Az önéletrajzodba felvett hobbik sok mindent elárulnak rólad. Győződj meg róla, hogy releváns-e az általuk közvetített információ a megpályázott állás esetében. Ha alaposabban meg szeretnéd érteni, hogyan helyezheted el az érdeklődési köröket az önéletrajzodban, nézd meg a különféle ingyenes önéletrajz-példákat, amelyeket le is tölthetsz.
Mikor érdemes kihagyni a hobbit és érdeklődési kört az önéletrajzból
Sajátos körülményektől függően előfordulhat, hogy a hobbi említése nem befolyásolja az önéletrajzod megítélését. Például az alábbi jelölteknek egyáltalán nincs okuk rá, hogy hobbijaikat betegyék az önéletrajzukba.
1. Sokéves munkatapasztalattal rendelkező pályázók
Tegyük fel, hogy 5-10 éves tapasztalattal rendelkezel az informatikai projektmenedzsment területén. Ha ugyanarra a területre jelentkezel, miért említenéd meg a hobbid vagy azt, hogy mi érdekel? Inkább arra koncentrálj, hogy részletezd a szakmai életutad és meggyőzően mutasd be az elért eredményeidet. A többéves tapasztalatodnak köszönhetően kétségtelenül kitűnsz majd a tömegből.
2. Ha szokványos dolgok érdekelnek
Bármi, amit beleveszel az önéletrajzodba, hozzáadott értéket kell, hogy képviseljen. Nincs semmi baj a túrázással, filmnézéssel vagy a társasági élettel, de ezeknek semmilyen hatása nem lesz egy önéletrajz megítélésére. Valószínű az is, hogy az interjúalanyok egy jelentős része ugyanezzel tölti a szabadidejét. Egy szó mint száz, te sem hallottál még róla, hogy egy munkáltató olyan alkalmazottakat keresett volna, akik szeretnek filmeket nézni, igaz?
Önéletrajz-minta hobbi és érdeklődési kör megemlítésével
Töltsd le ingyen ezt a hobbi és érdeklődési kör mintát bemutató önéletrajzot
Az önéletrajz “Hobbik és érdeklődési kör” szakaszát tömör megfogalmazással, pontokba szedve alakítsd ki. A benne feltüntetett információk erősítsenek rá a releváns készségekre, mint a vezetői készség, csapatmunkára való alkalmasság, analitikus gondolkodás stb. Olyan tevékenységekre hegyezd ki, amelyek összhangban állnak karriercéljaiddal: például műhelymunkában való részvétel, pszichológiai témájú könyvek olvasása, önkénteskedés. Ezt a részt az önéletrajz végére pozicionáld, mert tanulmányaid és tapasztalataid tudatosan alkalmazott kiegészítőjeként jelent igazi hozzáadott értéket.
Hogyan tüntesd fel a hobbikat és az érdeklődési köröket önéletrajzban
Az alábbi útmutató segít abban, miként add meg önéletrajzodban hobbijaidat és érdeklődési körödet, hogy a megfelelő benyomást tegyék.
1. Vedd figyelembe, hogy releváns-e
Bár a hobbik és az érdeklődési kör nem olyan kulcsfontosságú része a CV-nek, mint a kompetenciáid, munkatapasztalatod vagy a tanulmányaid, ezzel együtt ajánlott átgondolnod, hogy a megpályázott pozíció szempontjából lényeges-e. Elsősorban olyan hobbikat adj meg, amelyek az áhított álláshoz kapcsolódó készségek és tulajdonságok meglétéről tanúskodnak.
2. Hangsúlyozd univerzálisan hasznosítható készségeidet
Tégy említést azokról a készségekről, amelyekre hobbijaid űzése során vagy érdeklődési köröd kapcsán tettél szert. E készségek is lehetnek éppolyan értékesek, mint a munkahelyen vagy képzés keretében elsajátítottak. Például ha szívesen veszel részt csapatsportokban, az csapatjátékosi és együttműködési kvalitásaidról árulkodik.
3. Domborítsd ki egyedi erősségeidet
A hobbik és az érdeklődési kör ismertetése az önéletrajzban lehetőséget nyújt rá, hogy kitűnj általuk a többi jelölt közül. Használd ki arra, hogy illusztráld velük egyéni erősségeidet és elhivatottságodat. Ez a rész is hozzájárulhat ahhoz, hogy teljesebb körű és markánsabb összbenyomást keltsél.
4. Igazítsd az állás leírásához
Vedd górcső alá az álláshirdetésben szereplő munkaköri leírást, és találd meg benne azokat a konkrét készségeket vagy jellemzőket, amelyek a munkaadó elvárásait tükrözik. Amennyiben valamelyik hobbid vagy érdeklődési köröd kapcsolódik ezekhez, sződd bele az önéletrajzodba. Ezzel is alátámaszthatod a pozícióra való alkalmasságodat, egyszersmind felhívhatod magadra a toborzási szakemberek figyelmét.
5. Fogalmazz tömören
Ügyelj rá, hogy a “Hobbik és érdeklődési kör” rész tömör és célirányos legyen. Válassz ki néhány igazán fontos tevékenységet, ami a leghatásosabban világít rá készségeidre. Ezeket fogalmazd meg úgy, hogy összhangban legyenek a megpályázott állás követelményeivel. Ne adj meg túl sok hobbit, mert elvonhatják a figyelmet az önéletrajz lényegibb elemeiről.
6. Adj meg példákat és eredményeket
Amikor az önéletrajzban a hobbijaidra és érdeklődési körödre térsz ki, ne pusztán felsorolást adj róluk. Egészítsd ki konkrét példákkal és az adott tevékenységhez kötődő eredményeiddel. Ez is tartalmasabbá teszi az önéletrajzot, a munkaadó számára pedig világosabb képet nyújt arról, mit értél el a hobbijaid által.
7. Maradj a professzionalizmus keretein belül
Bár kétségtelenül fontos, hogy megvillants valamit a személyiségedből, arra azért ügyelj, hogy olyan hobbikat és érdeklődési kört adj meg, amelyeknek helye van egy komolyan vehető önéletrajzban. Mellőzd az ellentmondásos vagy túl személyes irányultságú tevékenységek feltüntetését – ezek negatív benyomást kelthetnek.
Ha követed a fenti iránymutatást, akkor eredményesen jelenítheted meg hobbijaidat és érdeklődési körödet az önéletrajzban; demonstrálva azokat a releváns készségeidet és erősségeidet, amelyeknek köszönhetően kiemelkedő jelöltként tekintenek majd rád. További ihletet meríthetsz például a diák önéletrajz-mintából vagy a pályakezdő CV-ből.
Hol kell elhelyezni az érdeklődési kört és a hobbikat?
Ezt a részt az önéletrajzod végére, az “Egyéb tapasztalatok” szakasz alá pozicionáld. Mivel opcionális eleme a CV-nek, ha az önéletrajz felső részében helyezed el, azt a benyomást keltheted, hogy nem tudod, miként kell fontossági sorrendet felállítani. A hobbijaidnak nincs nagyobb hatása a munkáltató döntéseire, mint a munkatapasztalatodnak és képzettségednek – így hát nem előzheti meg azokat. E szakasz legyen rövid, ne foglaljon el sok helyet.
Néhány – ritka – esetben azonban a hobbi fontosabb lehet, mint a munkatapasztalat. Például ha éppen elvégezted az egyetemet és futballedzői posztra jelentkezel egy iskolában, akkor érdemes megemlítened egy olyan bajnokságot, amelyet nemrég nyertél vagy amelyen részt vettél.
A top 10 hobbi és érdeklődési kör önéletrajzhoz
Milyen hobbit írjak az önéletrajzba – ez kézenfekvő kérdés. Azokat a hobbikat előnyös felvenni a CV-be, amelyek releváns készségeidről vagy tulajdonságaidról tanúskodnak. Pozitív hatást kelthet a kiválasztási folyamat során egy hobbi, amiből kiviláglik, hogy jó csapatjátékosként számíthatnak rád, rendelkezel vezetői kvalitásokkal, problémamegoldó készséggel vagy kreativitással. Kiváló hobbi önéletrajzba például a közösségi önkénteskedés vagy az olyan alkotó jellegű tevékenységek, mint a grafikai tervezés vagy az írás.
Önéletrajz hobbi példák:
1. Közösségen belüli aktivitás
Itt azt demonstrálhatod a munkáltató felé, hogy proaktív vagy és fontosak számodra a kézzelfogható változást eredményező tevékenységek. A közösségi munka során nem csupán értékes kompetenciákra tehetsz szert, de egyúttal kapcsolatokat építhetsz és fejlesztheted interperszonális készségeidet.
- Önkéntes munka helyi segélyszervezeteknél
- Segítség közösségi események megszervezésében
- Fiatalok mentorálása vagy edzése
2. Nyelvtanulás és -gyakorlás
Ha idegen nyelveket tanulsz (vagy tudsz), azzal kulturális látóköröd szélesedik, illetve kommunikációs készségeidet és alkalmazkodóképességedet fejleszted. E jellemzők különösen hasznosak olyan munkakörökben, amelyek a nemzetközi üzleti élethez, ügyfélszolgálathoz vagy nyelvi szolgáltatásokhoz kapcsolódnak.
- Új nyelvek tanulása (pl. spanyol, francia, kínai)
- Részvétel nyelvi csereprogramokban
- Fordítások végzése helyi vállalkozások számára
Ha pályafutásodat újságíróként vagy ügyfélszolgálati munkatársként, a multik világában vagy egy luxushajó személyzetének tagjaként képzeled el, e hobbi kiválóan illeszkedik a kiszemelt karrierhez.
3. Kreatív és művészi irányultságú elfoglaltságok
Ha kreatív hobbikat űzöl, azzal alkotókedvedet, lelkesedésedet, koncentrációs készségedet demonstrálod. Az ilyen hobbik arról is árulkodnak, hogy vannak ötleteid és nyitott a hozzáállásod – mindez sokrétű személyiséget sejtet.
- Festés, rajzolás
- Grafikai tervezés és digitális művészet
- Versek vagy történetek írása, blogolás
4. Sport és testmozgás
A sporttevékenységekben való részvétel fegyelmezettségre és céltudatosságra utal, illetve arra, hogy jól tudsz egy csapat tagjaként funkcionálni. Elősegíti a munka és a magánélet egészséges egyensúlyát, fokozza a mentális rezilienciát – akire mindez jellemző, az ideális jelölt lehet olyan munkakörbe, ahol nagy nyomás alatt kell dolgozni.
- Csapatsportok (futball, kosárlabda stb.) űzése
- Futás, kerékpározás
- Jóga, pilátesz
5. Írás és tartalomkészítés
Ha írsz valamit, azzal kommunikációs készségedről és kreativitásodról adsz tanúbizonyságot, illetve arról, hogy képes vagy komplex gondolatokat világosan kifejezni. A tartalomkészítés ezenkívül jelzi azt is, hogy otthonosan mozogsz a digitális világban és el tudsz érni különféle közönségeket.
- Blogolás, naplóírás
- Novellaírás, cikkírás
- YouTube-csatorna működtetése, podcast-készítés
6. Olvasás és kutatás
Az olvasás révén bővülnek ismereteid és fejlődik a kritikus gondolkodásod. Aki szeret olvasni, az valószínűleg az élethosszig tartó tanulás híve; törekszik rá, hogy szakmailag naprakész maradjon; és mindenféle munkakörben képes friss ötletekkel előállni.
- Önfejlesztő könyvek vagy szakirodalom olvasása
- Szaklapok, magazinok járatása és olvasása
- Saját szakterület új trendjeinek megismerése
7. Problémamegoldás és stratégiai gondolkodás
Azok az elfoglaltságok, amelyek szellemi kihívást jelentenek, hozzájárulnak a problémamegoldó és döntéshozatali készség csiszolásához. Ilyen hobbik ráadásul a kreativitást és a kognitív képességeket is fejlesztik – ezek pedig számos munkakörben rendkívül értékesek.
- Sakk, stratégiai társasjátékok
- Rejtvényfejtés
- Részvétel szabadulószobás játékokban, kvízjátékokban
8. Zene és előadó-művészet
Az, hogy megtanultál játszani valamilyen hangszeren, vagy szerepelsz előadásokon, elkötelezettségedet, kitartásodat és kreativitásodat tükrözi. Az ilyen tevékenységek ráadásul rámutatnak arra, hogy jól tudsz másokkal együttműködni.
- Hangszer ismerete (pl. zongora- vagy gitártudás)
- Tagság énekkarban
- Szereplés helyi színházi vagy táncelőadásokban
9. Képzőművészet és design
A képzőművészeti irányultság kreativitásodról és precizitásodról tanúskodik – e készségek egyértelműen hasznosíthatóak különféle kreatív munkakörökben.
- Fotózás és fotószerkesztés
- Lakberendezés, építészeti modellezés
- Divattervezés, stílustervezés
10. Technológia és digitális készségek
A műszaki jellegű kompetenciák a mai technológia-központú világban rendkívül keresettnek számítanak. Ha megtanultál valamilyen programozási nyelvet, illetve járatos vagy korszerű szoftvereszközök használatában, azt jelzi, hogy nyitott vagy az új technológiákra és hatékonyan tudsz problémákat megoldani.
- Programozás, webfejlesztés
- Grafikai tervezés, videószerkesztés
- Digitális marketingeszközök (SEO, Google Analytics) használatának elsajátítása
További ötletekért érdemes belenézned a mérnök vagy szoftverfejlesztő önéletrajz-mintánkba.
Önéletrajzban feltüntethető munkakör-specifikus hobbi és érdeklődési kör példa
Óvodapedagógus önéletrajz hobbi példák
- Önkéntes munka nevelési kontextusban
- Közösségi események szervezése
- Sporttevékenységek vagy csapatban végzett tevékenységek
- Nyelvtudás
További információkért nézd meg a honlapunkon található óvodapedagógus önéletrajz-mintát.
Tanár önéletrajz hobbi minta
- Hangszertudás
- Kézműveskedés
- Naplóírás
Témába vágó blogbejegyzésünk: Hogyan írj jó tanár önéletrajzot?
Mérnök önéletrajz érdeklődési kör - minta
- 3D nyomtatási projektek
- Famegmunkálás
- Műemlék-restaurálási projektek
Tudj meg többet az eredményes CV írásáról: tekintsd meg mérnök önéletrajz-mintánkat.
Milyen hobbikat és érdeklődési köröket ajánlott mellőzni az önéletrajzban?
Amikor azt igyekszel eldönteni, milyen hobbit írj az önéletrajzba és mit hagyj ki belőle, abból indulj ki, hogy miféle benyomást szeretnél tenni a potenciális munkaadókra. Tedd fel magadnak a kérdést: vajon a hobbijaid és érdeklődési köröd előnyösek-e a megpályázott állás szempontjából?
Általában véve az alábbi kategóriákba tartozó hobbik és elfoglaltságok megemlítését érdemes kihagyni az önéletrajzból:
- Extrém (vagy illegális) tevékenységek: utcai gyorsulási verseny, parkour, biztosítófelszerelés nélküli sziklamászás, ejtőernyőzés.
- Általános tevékenységek: sorozatdarálás, zenehallgatás, séta, online vásárlás, közösségi média böngészése.
- Vallási vagy politikai jellegű tevékenységek: részvétel tüntetéseken, tagság politikai szervezetben, házfoglalás, vallási közösségben végzett önkénteskedés (hacsak nem ilyen téren keresel állást).
GyIK
1. Milyen előnye van az érdeklődési kör vagy a hobbik önéletrajzba foglalásának?
A hobbik megadása tartalmasabbá teheti annak az önéletrajzát, akinek még nincs tapasztalata (vagy csak kevés). Ezek ugyanis rávilágítanak a munkatapasztalatokon és tanulmányokon túlmutató érdeklődési körre. További előnyök közt megemlíthetőek az alábbiak:
- Demonstrálják új készségek elsajátítására való hajlandóságodat.
- Tanúskodhatnak alkalmazkodóképességedről és eredményorientáltságodról.
- Jelzik problémamegoldó vagy analitikai készségedet, kreativitásodat.
- Céltudatosságod és kitartásod bizonyítékául szolgálhatnak.
- Segítenek kitűnni a többi jelölt közül azáltal, hogy személyesebbé teszik CV-det.
2. Mik a leggyakoribb hobbik, érdeklődési körök Magyarországon?
A magyarok körében tipikus hobbik közé sorolhatóak olyan sportok, mint a futball, a túrázás, és az egyre többek által űzött kerékpározás. Örök sláger a kertészkedés; a sütés-főzés korábban is jelentős népszerűsége pedig az elmúlt 1-2 évtizedben még inkább megnőtt. Kedvelt hobbi a fotózás, és persze a gaming szintén évről évre általánosabb szabadidős tevékenység. Kreatív téren a kézműveskedés sokak számára jelent kikapcsolódást. Mindez persze csak válogatás a lehetséges hobbik széles palettájáról.
3. Foglalkoznak-e a toborzási szakemberek az önéletrajz hobbikról szóló részével?
Általános szabályként az mondható el, hogy a HR-menedzsert vagy a munkaerő-felvételért felelős személyt alapvetően akkor érdeklik hobbijaid, ha kapcsolódnak a megpályázott pozícióhoz – feltéve persze, hogy a jelentkezésed többi, kötelező eleme megtalálható a CV-ben. Azokat a kulcsszavakat, amelyek fontosnak tűnnek az álláshirdetés szövegéből, igyekezz belefoglalni az önéletrajz hobbikat és érdeklődési kört taglaló szakaszába is. A releváns hobbik betekintést nyújtanak személyiségedbe és jó beszédtémát kínálhatnak az állásinterjún.
4. Feltüntethetek-e játékokat hobbiként az önéletrajzban?
Megadhatsz az önéletrajzodban játékot is hobbiként, amennyiben releváns a megpályázott állás vonatkozásában. Ez akkor fordulhat elő, ha a játék valamilyen konkrét – a pozícióhoz szükséges – készség meglétét demonstrálja, például a stratégiai gondolkodást, műveltséget vagy a csapatmunkára való alkalmasságot. Érdemes ugyanakkor tekintettel lenni a munkáltatók nézőpontjára is, mert megesik, hogy a játékot nem tekintik pozitív vagy szakmailag lényeges hobbinak.
5. Beleírhatom az önéletrajzba hobbiként, hogy kondizni járok?
Igen, a konditerembe járást tekintheted önéletrajzba illő hobbinak – de csak akkor, ha valóban lelkesen és elkötelezetten csinálod. Ne pusztán azt közöld, hogy jársz edzőterembe, hanem említs meg ezzel kapcsolatos konkrét eredményeket is (például ha nyertél valamilyen versenyt vagy fitneszedzői tevékenységet végzel). Az állásinterjún részletesebben is kitérhetsz a témára, amivel kitartásodat és céltudatosságodat szemléltetheted.
6. Jó hobbi az utazás az önéletrajzban?
Az utazás előnyös hobbi lehet az önéletrajzodban – főleg ha összhangban van az általad megcélzott állással vagy szektorral. Utalhat tág kulturális látókörre és globális szemléletmódra, alkalmazkodóképességre és talpraesettségre, tervezési-szervezési képességre, illetve jó kommunikációs készségre is.
7. Mi a különbség a hobbi és az érdeklődési kör között?
Bár a két fogalom kapcsolódik egymáshoz, különböznek abban, hogy milyen szintű aktivitást és bevonódást feltételeznek részedről. A hobbik aktív részvételt és elkötelezettséget kívánnak meg, míg az érdeklődési kör inkább kíváncsiságot vagy lelkesedést. Ha például érdekel az építészet, akkor szívesen olvasol ezzel kapcsolatos könyveket vagy tekintesz meg híres épületeket utazásaid során. Ha viszont az építészet a hobbid, akkor szeretsz épületeket lerajzolni vagy fotózni, építészeti szoftvereket használni.
A hobbik gyakran időigényesek, és olyan tevékenységek, amelyeket szabadidődben aktívan űzöl. Az érdeklődési kör viszont passzívabb jellegű, és a tanulásra vagy megismerésre ösztönöz. Fakadhat belőle hobbi, hiszen például ha érdekel a zene, akkor előbb-utóbb rászánhatod magad arra, hogy megtanulj játszani egy hangszeren.