Hogyan írj önéletrajzot szakmai gyakorlathoz (példák és szakértői tanácsok)

Tapasztalatra van szükség ahhoz, hogy álláshoz juss, de állás nélkül nem tudsz tapasztalatra szert tenni. Ezt nevezik úgy, hogy tapasztalat-paradoxon – ami sok (még iskolapadban ülő vagy már végzett) diák, illetve pályamódosító számára ismerős helyzet. Talán vannak kétségeid azzal kapcsolatban, megéri-e gyakornoknak menni, főleg ha fizetés nélküli pozícióról van szó. Az igazság viszont az, hogy a gyakornoki pozíció értékes tanulási lehetőség, ami hozzájárulhat első teljes munkaidős állásod megszerzéséhez.

A következőkben olvasható, lépésekre lebontott útmutatóban kitérünk az alábbiakra:

  • A gyakornoki vagy szakmai gyakorlat önéletrajz főbb szakaszainak ismertetése
  • Példák és tippek az önéletrajzíráshoz
  • Tanácsok ahhoz, miként írj gyakornoki önéletrajzot, ha még nincs tapasztalatod

A jó önéletrajz írásának kulcsa, hogy olyan, testre szabott tartalommal töltsd fel, ami passzol az álláslehetőség ismertetőjéhez, illetve hogy tisztában légy karriercéljaiddal. Az önéletrajz jól áttekinthető és könnyen olvasható legyen úgy a toborzási szakemberek, mint a jelentkezőkövető rendszerként (ATS) ismert automatizálási szoftverek számára.

Szabd igényeidre ezt a gyakornoki önéletrajzot

Láss hozzá most

Gyakornoki önéletrajz minta

gyakornoki önéletrajz minta

Töltsd le: önéletrajz-minta szakmai gyakorlathoz - gyakornok önéletrajz

András Kati nemrég szerzett diplomát, és karrierjét gyakornoki pozíció révén igyekszik beindítani. A Princeton CV-sablonnal tanulmányain és mellékállásain keresztül mutatja be tapasztalatait, ugyanakkor a figyelmet technikai készségeire és nyelvtudására irányítja.

Az első lépések megtételéhez további ihletet meríthetsz önéletrajz-sablonjainkból.

Mi kerüljön egy gyakornoki önéletrajzba?

A jól megírt önéletrajzban a tapasztalatok mértékétől és a képzettségektől függetlenül helyet kell kapnia bizonyos alapvető információknak. Az alábbiakban találsz egy listát, amelyen szerepelnek a feltétlenül szerepeltetendő szakaszok, amennyiben az önéletrajz szakmai gyakorlathoz vagy gyakornoki pozícióhoz készül. Miután önéletrajzodat feltöltötted a leglényegesebb információkkal és szakaszokkal, fontolóra veheted további részekkel való bővítését. Itt említsük meg, hogy az önéletrajz külleme függhet ugyan a szakterülettől és személyiségedtől is, de ne ez legyen a fő szempont a CV elkészítésekor.

Kötelező önéletrajzi elemek

Személyes adatok

Add meg email-címed és telefonszámod

Személyes profil

Tapasztalataid és képesítéseid összefoglalása

Munkatapasztalat

Szedd pontokba és használj cselekvő igéket

Készségek

Támaszd alá a munkakörre való alkalmasságod

Tanulmányok

Tüntesd fel a legutóbbi releváns végzettségeid

Ha az önéletrajz szakmai gyakorlathoz készül, akkor sem tér el érdemben a szokványos önéletrajztól – ugyanakkor át kell gondolnod, miként jelenítsd meg a főbb adatokat, hogy az minél inkább összhangban legyen a karriercéljaiddal. A végzős vagy a gyakornoki önéletrajz megírása nyomasztó kihívásként tornyosulhat eléd, különösen ha még nincs munkatapasztalatod. Ezért kulcsfontosságú a jól megszerkesztett, tömör és testre szabott CV.

Hasznos tipp

Mielőtt belevetnéd magad az önéletrajzírásba, érdemes megismerkedned a cég vállalati kultúrájával és márkaszemélyiségével, hogy megtudd, milyen jellegű szervezettel kommunikálsz. Így alaposabb képet alkothatsz arról, milyen információkat adj meg CV-dben, és végső soron hozzásegíthet ahhoz, hogy behívjanak állásinterjúra.

Hogyan írj személyes profilt gyakornoki önéletrajzhoz

személyes profilt gyakornoki önéletrajzhoz

A személyes profil lényegében a rövid bemutatkozásod az önéletrajz elején, amiben felvázolod jelenlegi státuszodat, releváns tapasztalataidat és karrierrel kapcsolatos ambícióidat. Tekintsd át az alábbi példákat, vagy olvasd el a cikket karrierblogunkon arról, miként írj személyes profilt.

Tippek a személyes profilhoz

  • Igazítsd hozzá az adott álláshoz
  • Mutasd be előnyös egyéni jellemzőidet
  • Foglald bele a kulcsszavakat
  • Fogalmazz világosan és törekedj a tömörségre

Középiskolát végzett személyes profilja - példa

Lelkes, adatokkal szívesen dolgozó érettségizett álláskereső vagyok, akit nagyon érdekel a marketing világa és szívesen szerezne gyakorlati tapasztalatokat gyakornokként. Járatos vagyok közszereplés, ügyfélszolgálat és csapaton belüli együttműködés terén; alapos tudással rendelkezem a digitális marketinget illetően.

Tekintsd meg diák önéletrajz mintánkat vagy pályakezdő CV tippjeinket – ezekből ötletet meríthetsz és hasznos tanácsokhoz juthatsz arra vonatkozólag, miként írj elsőrangú személyes profilt.

Befektetési banki gyakornok önéletrajz személyes profil példája

Elemző szemléletű, adatokkal szívesen dolgozó, befektetéskezelés szakirányon végzett pénzügyes vagyok. Járatos a kockázatkezelés, árazási mechanizmusok és tőkefinanszírozás területén; kiváló kommunikációs és interperszonális készségekkel. Befektetési banknál keresek gyakornoki lehetőséget, amelynek keretében hasznosíthatom kutatási, iratkezelési és problémamegoldó képességemet.

Nyári szakmai gyakorlat önéletrajz személyes profil mintája

Talpraesett és lelkiismeretes harmadéves pénzügyhallgató vagyok, aki megbízható adatelemzési és vállalatirányítási készségeit hasznosítva szeretné számviteli vonalon megkezdeni karrierjét. Nyári szakmai gyakorlatot keresek, ahol latba vethetném kiváló időgazdálkodási, statisztikai és kommunikációs készségemet. Tájékozott vagyok jogi eljárások és pénzügyi szoftverek terén; matematikában erős.

Olvasd el blogbejegyzésünket, ha szeretnél többet megtudni arról, milyen készségeket tüntess fel az önéletrajzban.

Médiagyakornoki önéletrajz személyes profil mintája

Médiaszakon végeztem digitális marketing szakirányon; lelkiismeretes vagyok és szívesen dolgozom adatokkal. Arra törekszem, hogy az üzleti marketingstratégia fejlesztéséhez kreatív, ugyanakkor pragmatikus megközelítést alkalmazó megoldásokkal járuljak hozzá. Alkalmazkodóképes vagyok, alapos ismeretekkel a hirdetés, vállalatszervezés és piackutatás terén. Közösségi média területén keresek gyakornoki pozíciót.

Üzleti pszichológia szakos diák személyes profil példája

Összeszedett és ambiciózus üzleti pszichológia szakos, HR szakirányos hallgató vagyok. Kitűnő időgazdálkodási, kommunikációs és interperszonális készségekkel rendelkezem; alapos ismereteim vannak a munkajog, törvényi megfelelés és üzleti folyamatok terén.

Joghallgató személyes profilja - minta

Lelkiismeretes és összeszedett harmadéves joghallgató nemzetközi emberi jog főszakiránnyal belépő szintű pozíciót keres politikai tanácsadóként. Kompetens vagyok ügyfelekkel való partneri viszony kialakításában, továbbá járatos a bírósági eljárások és okiratszerkesztés terén.

Pályaváltó önéletrajz személyes profil példája

Lelkiismeretes, a részletekre is odafigyelő francia-angol fordítóként műszaki szakszövegírói karrierbe szeretnék kezdeni. Kompetens vagyok komplex információk könnyen érthető formába történő átültetésében és elmagyarázásában. Gyorsan tanulok, kommunikációs készségem magas színvonalát pedig már többféle multikulturális és szakmai közegben bizonyítottam.

Olvasd el cikkünket, amelyben kitérünk rá, miért előnyös pályamódosítás esetén a tanfolyamok és képesítések feltüntetése az önéletrajzban.

Miként tüntesd fel a készségeket egy gyakornoki önéletrajzban

készségek gyakornoki önéletrajzhoz

A készségek köre egyénről egyénre változó, de általában véve három kategóriába sorolhatóak: kemény (vagyis szakmai) készségek, puha (azaz személyes) készségek, illetve univerzálisan hasznosítható készségek. Ezek rávilágítanak erősségeidre és alátámasztják a pozícióra való alkalmasságodat. Amikor gyakornoki önéletrajzban adsz meg készségeket, ügyelj rá, hogy azok a megcélzott állás szempontjából relevánsak legyenek. Ami nem ilyen, azt hagyd ki, vagy a CV egy másik szakaszában tégy róla említést – például a munkatapasztalatok között vagy a személyes profilba belefoglalva. E témában további hasznos tudnivalókkal szolgál cikkünk, amelynek témája, hogy milyen készségeket említsünk meg az önéletrajzban.

Hasznos tipp

Ne adj meg olyan készséget, amivel valójában nem erősséged. Az interjú során lehet, hogy részletesebben is előkerül a téma.

Példák kemény készségekre

A kemény készségek, amelyek közé a szakmai készségek tartoznak, jól mérhetőek vagy tesztelhetőek. Ezekre a gyakorlati tapasztalat, illetve a tanulmányok, szakmai képzések és tanfolyamok során teszünk szert.

  • Adatelemzés
  • Felhasználó felület tervezése / Használhatósági tervezés
  • Videószerkesztés
  • Programozás
  • Műszaki szakszövegírás

Példák puha készségekre

A puha – vagy más néven személyes – készségek természetes adottságok, amelyek a mindennapok során csiszolódnak. Ezek a hozzáállásodra, mentalitásodra vagy a másokkal való kapcsolataidra vonatkoznak.

  • Eredményorientált
  • Lelkiismeretes
  • Motivált
  • Törődő
  • Rugalmas

Példák univerzálisan hasznosítható készségekre

Pályakezdő vagy pályamódosító álláskeresőknek különösen jól jönnek az univerzálisan hasznosítható készségek.

  • Szervezőkészség
  • Csapatmenedzsment
  • Vezetői képességek
  • Időgazdálkodás
  • Problémamegoldó készség

Hasznos tipp

Tájékozódj a téged érdeklő munkakörtípusokról, illetve a konkrét cégről, amelynél dolgozni szeretnél, és állíts össze egy listát a főbb követelményekről és kulcsszavakról, amelyeket beledolgozhatsz majd az önéletrajzodba.

Hogyan tüntess fel munkatapasztalatokat a gyakornoki önéletrajzban

munkatapasztalatokat gyakornoki önéletrajzhoz

E szakasz célja, hogy korábbi állásaidat vagy munkatapasztalataidat napi feladatkörödön és elért eredményeiden keresztül mutasd be. Amennyiben szakmai gyakorlatot vagy gyakornoki pozíciót keresel, előfordulhat, hogy még nincs releváns munkahelyi vagy egyéb tapasztalatod. Ebben az esetben önéletrajzod középpontjába a Tanulmányok, Készségek vagy Egyéb tapasztalatok szakaszt állítsd. További tudnivalókért olvasd el cikkünket, ami arról szól, hogyan add meg önéletrajzodban a munkatapasztalatokat.

Munkatapasztalat

- Add meg a feladataidat és eredményeidet is
- Mondataidat kezdd cselekvő igékkel
- Légy tömör és összeszedett
- Számadatokkal támaszd alá állításaidat

További tippek, ha gyakornoknak jelentkezel vagy szakmai gyakorlatra:

  • Add meg azokat az eddigi munkaköreidet vagy tapasztalataidat, amelyek relevánsak a megcélzott pozíció szempontjából.
  • Az univerzálisan hasznosítható készségeid megemlítésével meggyőzőbbé teheted az önéletrajzodat.
  • A feladatköreidet és eredményeidet az odaillő kulcsszavak használatával fogalmazd meg az állásspecifikus önéletrajzodban.

További hasznos tanácsokat találhatsz blogbejegyzésünkben, amelynek témája: hogyan írj diákként önéletrajzot.

Példák munkatapasztalatra, ha az önéletrajz szakmai gyakorlathoz vagy gyakornoki pozícióhoz íródik

Marketing gyakornok | Red Bull, Bécs | 2023-2024

Segédkeztem marketingkampányok kidolgozásában és lebonyolításában, gondoskodva arról, hogy ezek valamennyi aspektusa összhangban legyen a márkára vonatkozó célkitűzésekkel. Piaci trendeket és fogyasztói magatartást elemeztem, hogy az így leszűrt meglátások inputként szolgáljanak a stratégiai döntésekhez és hozzájáruljanak a marketingtörekvések optimalizálásához. Promóciós rendezvényeket koordináltam, illetve kivettem részemet a logisztikai szervezésből és a beszállítókkal való kapcsolattartásból. Együttműködtem a tervezői csapattal annak érdekében, hogy hatásos vizuális tartalmak jöjjenek létre különféle közösségi média platformokra.

  • Támogatást nyújtottam a marketingvezetőnek egy olyan kampányban, amely az első hónap során 15%-kal növelte az eladásokat, ezzel jelentősen meghaladva a kezdeti célszámokat.
  • Célzott tartalmakkal és a felkapott hashtagek tudatos használata révén 20%-kal növeltem a közösségi médián belüli aktivitást.
  • Eredményesen intéztem egy termékbevezetés rendezvénylogisztikáját, aminek köszönhetően több mint 500-an vettek részt a rendezvényen és nagyfokú médiafigyelmet sikerült elérni.

Szoftverfejlesztő gyakornok  | Google, London, Egyesült Királyság | 2022-2023

Részt vettem új szoftverfunkciók fejlesztésében, a legjobb gyakorlat elsajátítása érdekében szorosan együttműködve a vezető fejlesztőkkel. Kódellenőrzéseket és hibakereséseket végeztem a szoftver minőségének és funkcionalitásának biztosítása céljából. Napi stand-up megbeszéléseken és sprint tervezésekben vettem részt, hogy a projekt mérföldköveivel és a csapatcélokkal lépést tartsak. A projekteredményeket prezentáltam a vezetés felé, bemutatva az eddigi fejleményeket és a fejlesztett funkciók hatását.

  • Olyan algoritmusokat vezettem be, amelyek 20%-kal javították a folyamathatékonyságot, így fokozva az általános rendszerteljesítményt.
  • 15%-kal csökkentettem a rendszerhibák előfordulását az eredményes hibakeresés és alapos tesztelési eljárások révén.
  • Záróprojekt keretében bemutattam az érdemi fejlesztési eredményeket, amelyekre pozitív visszajelzést kaptam a vezető mérnököktől innovatív és funkcionális jellegük okán.

További hasznos tudnivalókért érdemes belenézned a szoftverfejlesztői önéletrajz mintát bemutató cikkünkbe.

Miként tüntesd fel az egyéb tapasztalatokat a gyakornoki önéletrajzban

E szakaszt gyakran vetik be azok, akiknek sok – de részben már idejétmúlt, ám mégis releváns – munkatapasztalata van. Az ilyen tapasztalatokat a titulus és cég megadásával, viszont a dátum elhagyásával érdemes megemlíteni. Így az állásinterjú során még vissza lehet térni rá részletesebben.

Például ha diák vagy, aki különféle önkéntesi tapasztalatokat szerzett, tudatosan használd az önéletrajznak e szakaszát az ilyen jellegű tapasztalatok vagy egyéb rövid távú munkatapasztalatok felsorolására. Szintén jó módszer a projekt-alapú CV készítése: ebben azokat a releváns projekteket foglalod listába (főbb eredményeid feltüntetésével), amelyekben részt vettél. Lehet ilyen többek közt a mellékállás, szabadúszóként vagy magántanárként végzett munka, diáktársasági szerepvállalás vagy önkénteskedés. Ha többet szeretnél tudni arról, hogyan írj önéletrajzot kevés munkatapasztalat birtokában, illetve tapasztalat nélkül, olvasd el cikkünket a kompetencia-alapú önéletrajz írásáról.

Példa arra, hogyan adj meg egyéb tapasztalatot szakmai gyakorlat önéletrajzban vagy gyakornoksághoz:

Pénzügy gyakornok | Barclays, London, Egyesült Királyság | 2023-2024

Segédkeztem a pénzügyi jelentések és éves beszámolók elkészítésében, ügyelve a pontosságra és az iparági szabványoknak való megfelelésre. Piackutatást és elemzést végeztem a befektetési stratégiák és döntéshozatali folyamatok támogatása céljából. Költségvetés-tervezési megbeszéléseken vettem részt, ahol a pénzügyi adatokon alapuló meglátásokat és ajánlásokat tártam elő. A vezető elemzőkkel együttműködve felügyeltem és értékeltem a pénzügyi portfóliók teljesítményét.

  • Részt vettem egy költségmegtakarítási lehetőségeket feltérképező projektben, amelynek eredményképpen 10%-kal csökkentek a működési kiadások.
  • Új adatellenőrzési eljárás bevezetésével fokoztam a pénzügyi jelentések pontosságát, így a hibák előfordulása 15%-kal csökkent.
  • Átfogó piacelemzési jelentést készítettem a felső vezetés számára, ami inputként szolgált a főbb befektetési döntésekhez.

Miként add meg a tanulmányaidat a gyakornoki önéletrajzban

tanulmányaidat gyakornoki önéletrajzhoz

Olyan álláskeresők esetében, akik még nem rendelkeznek munkatapasztalattal, a „Tanulmányok” lehet a CV azon eleme, amiből a legtöbbet ki kell hozniuk. E szakasz általában rövidre fogott és célirányos. Azonban ha még kevés a tapasztalatod, vagy egyáltalán nincs, kifejtheted részletesebben a releváns tantárgyakat, tanulmányi eredményeket, projekteket és diákszervezeti szerepvállalásokat. Amennyiben nincs elegendő munkatapasztalatod, ajánlott a „Tanulmányok” részt a „Munkatapasztalatok” rész elé helyezni.

Tippek a Tanulmányok részhez

- A végzettség teljes megnevezése
- Oktatási intézmény és hely
- Végzés (várható) dátuma vagy „folyamatban”
- Releváns kurzusok, projektek vagy díjak

Tanácsok ahhoz, hogy mit tüntess fel a Tanulmányok részben:

  • Egyetemi diploma: Add meg a diploma, illetve az egyetemi program megnevezését, valamint a végzés vagy várható végzés dátumát.
  • A végzettség ismertetője: Tekintsd ezt úgy, mint egy munkaköri leírást, csak éppen tanulmányi közegben. Említsd meg univerzálisan hasznosítható készségeidet és elért eredményeidet úgy, hogy önéletrajzod összhangba kerüljön karriercéljaiddal és személyiségeddel.
  • Releváns tárgyak: Pontokba szedve sorold fel az állás szempontjából lényeges egyetemi tárgyaidat.
  • Képesítések vagy szakmai képzések: Ha elvégezted valamilyen egyetem vagy ismert oktatásszervező akkreditált online tanfolyamát, itt add meg. Szintén szóba jöhet, hogy külön szakaszban jeleníted meg a tanfolyamokat és bizonyítványokat – amennyiben hozzáadott értéket képviselnek önéletrajzodban.
  • Érettségi vagy szakképzés: Ez a rész hasznos pluszt jelent a CV-ben, ha nincs felsőfokú végzettséged vagy munkatapasztalatod. Csupán a releváns tárgyakat és azok végső érdemjegyeit add meg.

Hogyan írj önéletrajzot szakmai gyakorlathoz tapasztalat nélkül

Ha szakmai gyakorlatot vagy gyakornoki munkát keresel, de közvetlen munkatapasztalatod még nincs, ez ne vegye el a kedvedet az első lépések megtételétől és az önéletrajzod akár az alapoktól induló megírásától.

  • Az önéletrajz középpontjába a munkatapasztalatok helyett állítsd az egyéb tapasztalatokat, és ezeken keresztül mutasd be releváns készségeidet, tanulmányaidat, önkéntesi vagy más tevékenységeidet.
  • Kommunikáld egyértelműen az adott terület iránti lelkesedésedet.
  • Add meg olyan univerzálisan hasznosítható kompetenciáidat, amelyekre korábbi pozícióid vagy kiegészítő tevékenységeid során tettél szert, amennyiben ezek relevánsak a következő gyakornoki munka vagy teljes munkaidős állás szempontjából.
  • Némi figyelemmel és erőfeszítéssel tapasztalat híján is készíthetsz meggyőző CV-t, ami felkelti majd a toborzási szakember figyelmét.

Például ha a marketing iránt érdeklődsz, hasznos lehet önéletrajzodban megemlíteni a következő készségeket: tartalomkészítés, közösségi média menedzsment, adatelemzés. Ha felhívod ezekre a figyelmet, azzal a számodra vonzó szakterületen szükséges rátermettségedet demonstrálod.

Példa arra, ha tapasztalat nélkül pályáznak gyakornoki pozícióra:

HR gyakornok | Magyar Telekom Nyrt., Budapest | 2023-2024

Segédkeztem az önéletrajzok szűrésében és az interjúk leegyeztetésében, amivel hozzájárultam a zökkenőmentes és hatékony toborzási folyamathoz. A szükséges információk és hasznos források biztosításával támogattam az újonnan felvettek beilleszkedését. Kutatást végeztem a munkavállalói bevonási stratégiákra vonatkozóan; adatokat gyűjtöttem, majd prezentáltam az ajánlásokat. Céges rendezvényeket és képzéseket szerveztem, koordináltam a napirend kialakítását és biztosítottam az anyagokat.

  • Visszajelzési rendszert dolgoztam ki, amelynek révén 30%-kal növeltem a részvételt, ez pedig számos, a gyakorlatban hasznosítható információval szolgált a HR csapat számára.
  • Az újonnan felvett munkaerő megtartását 10%-kal javítottam a továbbfejlesztett integrációs folyamatnak köszönhetően, ami hatékonyabban megoldásokat nyújtott az alkalmazottak igényeire.
  • Képzéseket szerveztem, amelyek a munkavállalói elégedettségi értékeket 15%-kal javították, ezzel hozzájárulva a pozitívabb munkahelyi környezethez.

Főbb tanulságok

A gyakornokság vagy szakmai gyakorlat mindenki számára értékes tapasztalatszerzés lehet, aki még csak most kezdi pályafutását – rendkívül fontos azonban, hogy önéletrajzodat ennek megfelelően állítsd össze. Szakértői tanácsaink és példáink segítségével bizonyosan jobbak lesznek esélyeid arra, hogy behívjanak állásinterjúkra.

Záró tanácsok a gyakornoki munka megszerzéséhez:

  • Önéletrajzod és kísérőleveled megírásánál törekedj a világos fogalmazásmódra és a tömörségre.
  • Ne informális, hanem szakmaiságot tükröző nyelvezetet használj.
  • Bővítsd a kapcsolati hálódat, és használd ki a meglévő kapcsolataidat.
  • Kérj visszajelzést nagyobb tapasztalattal rendelkezőktől.
  • Belépő szintű állásokra és gyakornoki pozíciókra összpontosíts karriered e kezdeti szakaszában.
  • Hasznosítsd az önéletrajz releváns szakaszait és a megfelelő kulcsszavakat.
  • Alaposan olvasd át az önéletrajzodat, hogy ne maradjanak benne hibák.
  • Ne adj meg idejétmúlt információkat.
  • Ne állíts valótlanságot készségeid, tanulmányaid vagy tapasztalataid kapcsán.

Foglaljuk össze

Önéletrajzod testreszabása

Tájékozódj a cégről és készíts külön CV-t minden megpályázott álláshoz.

Univerzális készségek kiemelése

Sorold fel a mellékállásaid vagy szakmai gyakorlataid során szerzett készségeidet (pl. csapatmunka, adatelemzés).

Kísérőlevél csatolása

Önéletrajzodhoz mellékelj kísérőlevelet, amelyben még alaposabban bemutathatod készségeidet és tapasztalatodat.

A következő lépés?

Sokféle professzionális önéletrajz-sablont kínálunk álláskeresésed támogatása céljából. Karrierplatformunkon helyet kapott álláskereső funkció és az állásjelentkezéshez használható eszközök, ezenkívül önéletrajzírási szolgáltatás is rendelkezésedre áll. Amennyiben további ihletre van szükséged, kukkants bele önéletrajz-mintákat felvonultató blogunkba, illetve nézz körül a CVMaker honlapján, ahol egyéb hasznos anyagokat és szakértői tanácsokat találsz álláspályázataid sikeresélyének fokozásához.

Testre szabnád ezt a gyakornoki önéletrajzot?

Láss hozzá

GyIK

1. Miként hozd lendületbe karrieredet egy gyakornoki munkával?

A szakmai gyakorlat vagy gyakornokság hozzásegít, hogy gyakorlati tapasztalatokkal és értékes kompetenciákkal gazdagodj, amelyek jól jönnek majd a jövőbeni állásaid során.

  1. Adott munkakör ellátásához szükséges puha és kemény készségekre tehetsz szert.
  2. A személyes profilodban megmutathatod az új dolgok elsajátítása és az adott szakterület iránti lelkesedésedet.
  3. Tanúbizonyságát adhatod olyan fontos jellemzőknek, mint a kiváló munkamorál, a tanulásra való hajlandóság és a szakma iránti elkötelezettség.
  4. Megismerkedhetsz az iparágban dolgozó szakemberekkel, illetve rutinos jelöltekkel, akik átnézhetik álláspályázatokhoz készített anyagaidat.
  5. Rendszeresen aktualizáld önéletrajzodat és kísérőleveledet, mert ezáltal mind nagyobb eséllyel figyelnek fel rád.

Végezetül pedig a szakmai gyakorlat vagy gyakornoki munka lehetővé teszi számodra, hogy új emberekkel találkozz és megismerkedj a céges és irodai közeggel.

2. Hol és hogyan jelentkezhetsz gyakornoki pozícióra?

Érdemes felkeresned állásbörzéket, ahol kapcsolatokat építhetsz és feltérképezheted a potenciális munkaadók körét – vagy pedig vedd igénybe az e területen működő platformokat, mint amilyen a  CVMaker vagy a LinkedIn. Összehasonlítási céllal nézd meg ugyanazt az álláslehetőséget különféle portálokon, illetve a céges honlapon.

3. Miként válaszd ki a legmegfelelőbb szakmai gyakorlat önéletrajz mintát?

A preferált önéletrajz-sablon egyénről egyénre változó. Függetlenül attól, mennyi munkatapasztalattal bírsz és milyen jellegű munkára pályázol, tartsd szem előtt, hogy önéletrajzod elrendezésének összhangban kell lennie karriercéljaiddal. Legjellemzőbb az időrendi önéletrajz, amelyben a legfrissebb tapasztalataidat adod meg elsőként (vagyis fordított időrendi sorrendben). A másik bevett módszer a készség-alapú önéletrajz, ami előnyösebbnek bizonyulhat a még releváns tapasztalattal nem rendelkező, az adott szakterületen újoncnak tekinthető állásjelentkezők számára.

4. Mennyit keres egy gyakornok Magyarországon?

Mivel a gyakornoki pozíció elsősorban a szakmai fejlődésről és tapasztalatszerzésről szól, a kereseti lehetőség nem mindig túl kecsegtető; illetve az egyes szakmai területek között szintén adódhat érdemi különbség. Ezenkívül még ma is előfordul – különösen ahol nagy a versengés a pozíciókért – olyan helyzet, hogy egy gyakornoki munka nem csupán alulfizetett, de akár fizetetlen.

Budapesten átlagos értéknek tekinthető a nettó 2000 Ft/óra körüli fizetés, de 1200-tól akár 4000 Ft-ig is terjedhet az órabér.

5. Miként írj önéletrajzot kutatási gyakornoki programhoz?

A szakmai gyakornoki pozíciókkal szemben a kutatói gyakornoki lehetőségek elsősorban a tanulmányi eredményekre fektetik a hangsúlyt (végzettség, publikációk, tantárgyak), nem pedig a meglévő munkatapasztalatra vagy céges környezetben elvárt készségekre. A kutatói szakmai gyakorlat önéletrajzban a releváns tapasztalatokat és képesítéseket állítsd előtérbe.

6. Mi a különbség a szakmai gyakorlat és a gyakornokság között?

A szakmai gyakorlat – akár fizetett, akár fizetetlen – olyan gyakorlati munkatapasztalatot biztosít, ami a tananyagban szereplő ismereteket és a való életbeli tapasztalatokat hozza közös nevezőre. Általában kötelező vagy választható részét képezi a tantervnek. A gyakornoki munkát ugyanakkor oktatási intézménytől függetlenül a hallgató vállalja fel akár a tanulmányainak kiegészítése, akár a gyakorlati tapasztalat megszerzése érdekében.

7. Milyen előnyökkel jár egy szakmai gyakorlat vagy gyakornoki program elvégzése?

Ha egyetemi tanulmányaid során vagy után részt veszel szakmai gyakorlaton vagy gyakornoki programon, annak komoly hozzáadott értéke lehet. Diákként vagy friss végzősként rengeteg tudást szedhetsz fel ilyen lehetőségek keretében, annál is inkább, mert olyan motiváció hajt, ami sok rutinos öreg rókából már hiányzik. A szakmai gyakorlat vagy a gyakornokoskodás alkalmat nyújt a fejlődésre, továbbá fokozza szakmai sikerességed (és a jól sikerült karrierpálya kiválasztásának) esélyét.

8. Egyetlen önéletrajzod legyen, vagy minden megpályázott álláshoz külön-külön?

Az általános önéletrajzzal szemben az állásspecifikus önéletrajz célirányosabb és tömörebb. Pályakezdőként közvetlenül belépő szintű állásokra is jelentkezhetsz, ugyanakkor egy gyakornoki pozíció szerződéses időtartama rövidebb, és ez idő alatt betekintést nyújt a mindennapi feladatok és felelősségek körébe. Így összességében könnyebben tudod majd eldönteni, milyen munkakör igazán testhezálló a számodra. A konkrét pozícióhoz és annak elvárásaihoz igazított állásspecifikus CV elkészítésekor a már meglévő átfogó önéletrajzodból válogasd ki a releváns információkat.

Kapcsolódó cikkek

Több mint 112 872 felhasználó készítette már el önéletrajzát

Az önéletrajz készítővel gyorsan és egyszerűen létrehozhat egy egyedi és professzionális önéletrajzot 15 percen alatt.

Készítse el önéletrajzát

Növelje az állásszerzés esélyét azzal, hogy professzionálisan megtervezett önéletrajzsablonjainkkal és kiegészítő színvilágunkkal készíti el önéletrajzát.