Hogyan adj meg tanfolyamokat és bizonyítványokat önéletrajzodban - tippek és példák
Szeretnél kitűnni a többi pályázó közül? Épp most végzel egy tanfolyamot, mert más pályára szeretnél lépni? Esetleg a kezdeményezőkészségedet és tanulásra való hajlandóságodat szeretnéd hatásosan prezentálni. Bármilyen szakmai háttérrel is rendelkezel, e cikkből mindent megtudhatsz arról, mikor és miként adj meg tanfolyamokat és bizonyítványokat az önéletrajzban.
Mielőtt belemennénk a tanfolyamokkal és bizonyítványokkal kapcsolatos részletekbe, érdemes említést tenni arról, hogy e szakasznak lehetnek különféle megnevezései, vagy akár azok kombinációi. Ilyen lehet például: tanfolyamok, szakmai képzések, minősítések, képesítések stb.
A jelenlegi munkaerőpiacon mindenképpen ajánlatos, ha fel tudsz mutatni valamiféle szakmai képzést, minősítést vagy engedélyt. Ám ne tévesszük szem elől, hogy mi is a CV alapvető célja. Az önéletrajzba annak összeállításakor csak olyan információ kerüljön bele, ami kötődik a karriercéljaidhoz.
Itt jön ugyanis képbe egy bizonyos eszköz, mégpedig a jelentkező-követő rendszer (ATS) nevű szoftver. Ezt a toborzási szakemberek és HR-menedzserek használják arra, hogy a beküldött önéletrajzokat a munkaköri elvárásokkal összevessék. Így a pályázókat a munkatapasztalatuk (években számított) mértéke, munkaköreik, kompetenciáik, képesítéseik és egyéb jellemzőik alapján tudják szűrni, kategorizálni.
Mi tartozik a tanfolyamok és bizonyítványok körébe a CV-ben?
A tanfolyamok a kemény (vagyis szakmai) készségeidet, valamint a szakmai tapasztalataidat kiegészítő rész az önéletrajzban. Ide olyan hivatalos dokumentumok tartoznak, amelyeket akkreditált intézmények, szakmai szervezetek adnak ki, és amelyek a karrierrcéljaidhoz kapcsolódnak.
A tanfolyam olyan képzéstípus, amelynek keretében új készségeket sajátíthatsz el, meglévőeket fejleszthetsz tovább. A bizonyítvány pedig kompetenciáid, tudásszinted igazolásául szolgál. Ha elvégzel tanfolyamokat és megszerzel bizonyítványokat vagy minősítéseket, azzal az adott szakterületen vagy iparágban való járatosságodat támasztod alá. Mindez ráadásul arról is tanúskodik, hogy van benned kezdeményezőkészség és igyekszel naprakész maradni a szakmádban.
Ha feltünteted ezeket önéletrajzodban, akkor meggyőzőbb képet adsz magadról - az elvégzett tanfolyamok és a megszerzett bizonyítványok is hozzájárulhatnak a karriered előmozdításához. A félreértések elkerülése végett e cikkben nagyjából egyező jelentésben használjuk a bizonyítványokat és minősítéseket.
Hogyan tüntesd fel a tanfolyamokat az önéletrajzban?
Általános tévhit, hogy az önéletrajzban kizárólag a diplomák, felsőfokú végzettségek tartoznak a tanulmányok körébe. Távolról sem így van. A CV-be kerülő tanfolyamok és képesítések gyakran nagyobb meggyőző erővel bírnak, mint az általános tanulmányaid.
Legfőbb előnyük, hogy mélyrehatóak és a fontos kompetenciáidra összpontosítanak; az adott szakterületen belül speciálisabb szaktudással vérteznek fel. A tanfolyamok kaphatnak az önéletrajzban külön részt, de a tanulmányok között is elhelyezhetőek.
Amikor azt próbálod eldönteni, mely tanfolyamokat foglald bele önéletrajzodba, és melyeket hagyd ki, a karriercéljaidat tartsd szem előtt. Képzeld magad a munkáltató helyébe: vajon milyen tanfolyamok tennének rá jó benyomást a CV-ben. Ne feledd, hogy az önéletrajzodat a konkrét megpályázott álláshoz kell igazítanod.
Hasznos tipp
Melyek a kötelező és választható elemek?
Azt javasoljuk, hogy a tanfolyamok és bizonyítványok ismertetését fogd minél rövidebbre, lehetőség szerint 1-2 sornyi terjedelemre. Ennél hosszabb leírást csak akkor adj meg, ha a tanfolyam szimpla elvégzésén túl valami pluszhoz is jutottál: például az osztály legjobbja díjat kaptál, vagy adott szakterülethez kapcsolódó konkrét kompetenciákkal gazdagodtál.
Mondjuk elvégeztél egy digitális marketing tanfolyamot, amelynek témakörei közt szerepelt a keresőoptimalizálás (SEO), az email-marketing és a Google Analytics. Amennyiben ezek relevánsak a karriercéljaid szempontjából, hasznos belevenni őket az önéletrajzodba.
Kötelező elem:
- Tanfolyam megnevezése
- Szervező
- Elvégzés dátuma (vagy még folyamatban)
Opcionális:
- Tanfolyam időtartama
- Hely (online/konkrét helyszín)
- Ismertető, vagy modulok megadása
- Vizsga típusa, tevékenységek vagy projektek
- Eredmények, fontosabb elsajátított tudás (pl. releváns kemény vagy puha készségek)
Hasznos tipp
Hogyan tüntesd fel a tanfolyamokat és minősítéseket az önéletrajzodban
Ha több mint tíz éve végeztél el egy tanfolyamot, vajon előnyös vagy hátrányos belefoglalni az önéletrajzba? Amennyiben régi vagy aktualitását vesztett tanfolyamot is feltüntetsz, az inkább kételyeket vet fel a toborzási szakemberben vagy HR-munkatársban - ez pedig rontja esélyedet arra, hogy behívjanak interjúra.
A CVMaker szakértői azt javasolják, hogy olyan tanfolyamok kerüljenek CV-dbe, amelyek viszonylag frissek, és az állás vagy a karriercéljaid szempontjából lényegesek.
Az alábbiakban egy példa látható arra, hogyan szerepeljen egy tanfolyam az időrendi sorrend szerint megadva - vagyis az utolsó, legutóbbi tanfolyamod kerüljön legfelülre.
Felépítés:
- Tanfolyam neve, szervező, elvégzés dátuma (vagy folyamatban)
Példa:
- Scrum Master képzés, Kürt Akadémia, 2022
- Agilis projektmenedzsment alapok, Proman Consulting, 2021
Milyen előnyökkel jár tanfolyamok és bizonyítványok feltüntetése?
Az önéletrajzban szereplő tanfolyami képzések és bizonyítványok alátámasztják a fő részekben található információkat - rálátást adnak képességeidre, munkamorálodra, személyiségedre. Csak akkor végy fel ilyet a CV-be, ha meggyőzőbbé teszi azt, és növeli az állásinterjú esélyét.
- Extra megerősítésként szolgál iskolai tanulmányaid mellett, ugyanis jelzi, hogy egy adott témában, területen szakértő vagy
- Tanúskodik róla, hogy nyitott vagy új készségek, sőt akár egy újabb szakma elsajátítására is
- További érv amellett, hogy te vagy az ideális jelölt az adott munkakörre; elkötelezettségedről és szorgalmadról árulkodik
- Betekintést nyújt abba, hogy mi motivál és milyen a személyiséged; így az állásinterjún is előkerülhet beszédtémaként
- Jól jön, ha még nincs érdemi munkatapasztalatod, vagy ha pályaváltás előtt állsz: demonstrálja a tanulásra való hajlandóságodat
Példák önéletrajzban feltüntetett tanfolyamokra és képesítésekre
Az alábbi példák ötletekkel szolgálnak arra, mit lehet megadni a szakmához kapcsolódó tanfolyamok, képzettségek között. Figyelmedbe ajánljuk továbbá, hogy honlapunkon sokféle önéletrajz sablon és önéletrajzírási útmutató található.
Diák önéletrajz
- Digitális marketing alapok - Digital Pro Akadémia, 2022
Ha még nincs tapasztalatod, a diák önéletrajz elkészítését tárgyaló cikkünk hasznodra lehet.
Szoftverfejlesztő önéletrajz
- Adatstruktúrák és algoritmusok: Java Deep Dive – Udemy, 2022
- Java full-stack képzés – CodeProNext, 2022
- AWS Cloud Practitioner, 2020
Tippek és tanácsok a szoftverfejlesztő önéletrajz elkészítéséhez.
Szakács önéletrajz
- Vegetáriánus szakács képzés, Culinary Institute, Budapest, 2024
- Kézműves élelmiszer-készítő, ASZF Mesto, Győr, 2023
- HACCP élelmiszer-biztonsági képzés, ÉMI-TÜV SÜD Akadémia, Szentendre, 2024
Tekintsd meg útmutatónkat szakács önéletrajz megírásához.
Dajka önéletrajz
- Babaelsősegély tanfolyam - Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége, Budapest, 2020
Nézd meg a dajka önéletrajz írásáról szóló bejegyzésünket.
Adminisztrátor önéletrajz
- TB- és bérügyintéző
- Office 365 adminisztrátoroknak
- ECDL (európai számítógép-használói) bizonyítvány
Ha ez a terület érdekel, olvasd el adminisztrátor önéletrajz elkészítését taglaló cikkünket.
Villanyszerelő önéletrajz
- Regisztrált villanyszerelő képzés – MEE VET, Budapest, 2022
- Villámvédelmi felülvizsgáló – Magyar Elektrotechnikai Egyesület, Budapest, 2024
- Kisfeszültségű mérőhelyi FAM szerelő – LVS Felnőttképzési Központ, Dunaharaszti, 2023
- Megújuló és egyéb primer energiaforrású kiserőmű erősáramú létesítője – VLS Oktatási Központ, Sopron, 2023
Tippek és példák villanyszerelő önéletrajz megírásához.
Jogász önéletrajz
- Közbeszerzési szakjogász, ELTE Jogi Továbbképző Intézet
- Digitális gazdasági szakjogász, Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Szakirányú Továbbképzési Központ
- Fogyasztóvédelmi szakjogász, Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar, Deák Intézet
- Adótanácsadó, Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ Kft.
Miként készítsd el jogász önéletrajzodat – cikkünk segít ebben.
Mérnök önéletrajz
- PMI-ACP (agilis irányzatok minősített szakértője)
- CompTIA Security+
- Eur Ing (Euromérnök)
Hogyan írj mérnök önéletrajzot? Olvasd el blogbejegyzésünket.
Gyakori hibák, amiket ajánlott elkerülni tanfolyamok önéletrajzban feltüntetésekor
Az elvégzett tanfolyamok és megszerzett képesítések hasznos kiegészítő elemét képezhetik önéletrajzodnak, mivel tanúskodnak a szakmai fejlődés iránti elhivatottságodról és segíthetnek abban, hogy az álláspályázatokat értékelő szakember felfigyeljen rád. A jelentkezést azonban negatívan befolyásolhatja, ha irreleváns vagy elavult bizonyítványokat, kurzusokat tüntetsz fel. Néhány gyakori hiba, amire érdemes odafigyelni:
- Kizárólag témába vágó tanfolyamokat adj meg: Olyan képzéseket foglalj bele a CV-be, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a megpályázott munkakörhöz, mert így hangsúlyozhatod az adott szakterületen meglévő készségeidet és ismereteidet.
- Az aktualitását vesztett tanfolyamokat hagyd ki: Ha olyan képzést vagy bizonyítványt adsz meg, ami már nem elismert, illetve a szakterület jelenlegi elvárásainak nem felel meg, azt a benyomást keltheted, hogy nem vagy naprakész a szakterületeden.
- Csak az elvégzett képzéseket szerepeltesd: Amennyiben be nem fejezett tanfolyamokat is felsorolsz, az önéletrajz olvasója megkérdőjelezheti elkötelezettségedet vagy szakmai hitelességedet.
- Mellőzd az alapvető kompetenciákat fejlesztő kurzusokat: Általában eleve feltételezik olyan alapvető készségek meglétét, mint például a Microsoft Office ismerete. Persze akkor ne felejtsd ki, ha az álláshirdetés kifejezetten kitér rá elvárásként.
- Ne említsd a személyes érdeklődéshez vagy hobbikhoz kapcsolódó tanfolyamokat: A nem szakmai jellegű képzésekre ne térj ki önéletrajzodban, kivéve ha közvetlenül kapcsolódnak a megpályázott pozícióhoz.
Példák az önéletrajzba nem való tanfolyamokra
Ne adj meg irreleváns vagy aktualitásukat vesztett tanfolyamokat az önéletrajzban, mivel ezek elvonhatják a figyelmet az érdemi képesítéseidről. Ilyen lehet például:
- Elsősegély-tanfolyam: Bár kétségtelenül értékes ismereteket ad, csak akkor van helye az önéletrajzban, ha kapcsolódik a munkakörhöz (egészségügy, gondozás, biztonság).
- Gombaismereti tanfolyam: A megpályázandó állás szempontjából valószínűleg semmilyen relevanciával nem bír, hacsak nem gombaszakellenőr pozícióra jelentkezel egy piacra.
- Bevezetés az Adobe Photoshop CS3 használatába: Mivel ez a szoftver elavult, inkább olyan szoftverek ismeretét jelezd, amelyeket aktuálisan és széles körben használnak.
- Számítógépes alapismeretek vizsga: A munkáltatók többsége ezt a szintet (sőt általában ennél többet) magától értetődően elvárja a jelentkezőktől.
Főbb tanulságok
Készségeid továbbfejlesztése elengedhetetlen, akár álmaid állását szeretnéd megszerezni, akár szaktudásodat kívánod elmélyíteni vagy újabb kompetenciákkal gazdagítani. Néhány további tanács arra vonatkozóan, hogyan prezentáld hatásosan bizonyítványaidat és tanúsítványaidat, elvégzett tanfolyamaidat - és mi az, amit kerülj.
GyIK
1. Miként tüntess fel rövid tanfolyamokat az önéletrajzban?
Amikor rövid kurzusokat foglalsz bele önéletrajzodba, elhelyezheted ezeket a „Tanulmányok” szekción belül egy „Releváns tanfolyamok” címszó alatt; illetve a külön szakaszként kialakított „Tanfolyamok és bizonyítványok” vagy „Szakmai képzések” alatt. A tanfolyamra vonatkozó adatok hasonló formátumot követnek, mint más képzések esetében, de ha nagyon rövid ideig tartott, akkor ne az időtartamát, csak az elvégzés évét add meg.
2. Megadhatsz-e olyan tanfolyamot is, amire épp most jársz?
Igen, szerepeltetheted az önéletrajzban azt a tanfolyamot is, amit jelenleg végzel. Kerülhet akár az „Egyéb tapasztalat”, akár a „Szakmai képzések” részbe. Amennyiben iskolai kurzusról van szó, a tanulmányokat ismertető részbe tedd. Jelezd, hogy „Folyamatban”, vagy add meg a várható végzés dátumát. Tüntesd fel a tanfolyam hivatalos megnevezését és a tanfolyam szervezőjének nevét.
A lényeges tanfolyamokra összpontosíts, amelyek érdemben befolyásolhatják a pályázatod meggyőző erejét – vagyis amelyek releváns szaktudás megszerzéséről tanúskodnak.
3. Érdemes-e még nem elvégzett egyetemi kurzusokat megadni az önéletrajzban?
Ártani nem árt, ha még el nem végzett felsőfokú képzést vagy kurzust is feltüntetsz az önéletrajzban – de amennyiben még diák vagy, add meg a diplomaszerzés várható dátumát, hogy a munkáltató tisztában legyen vele, mikortól állhatsz teljes munkaidőben munkába. Persze ne azt írd a képzés mellé, hogy „el nem végzett”, mert ez kedvezőtlen benyomást tesz. Annak fényében döntsd el, belefoglalod-e önéletrajzodba vagy sem, hogy igennel tudsz-e felelni az alábbi kérdésekre:
- Az egyetemi kurzusok kapcsolódnak-e a megpályázott állás leírásához?
- Az el nem végzett képzés kihagyásával maradna-e „lyuk” a kronológiában?
- Hasznos lehet-e majd a még meg nem szerzett diploma az adott iparágban vagy pozícióban?
4. Hogyan állíts fel fontossági sorrendet a tanfolyamok között?
Fontos, hogy a munkáltató számára egyértelmű legyen, miért értékes az általad elvégzett tanfolyam. Ennek érdekében ügyelj az alábbiakra:
- Azt emeld ki, ami igazán lényeges: Az adott álláshoz közvetlenül köthető tanfolyamokat tüntesd fel. Digitális marketinges munkakörbe pályázol? Akkor olyan tematikákat említs meg, mint a közösségi média analitika, keresőoptimalizálás vagy tartalomkészítés.
- Kovácsolj előnyt az ismert nevekből: Ha egy jól ismert professzor tartotta a kurzust, vagy a szakterület neves intézménye (pl. Magyar Marketing Szövetség) szervezte a tanfolyamot, e tényekre is hívd fel a figyelmet, mert így még nagyobb a hozzáadott érték.
- Vesd be az állásspecifikus kulcsszavakat: Foglald bele az ismertetőkbe az álláslehetőség vagy a szakterület kulcsszavait, mert ezzel nem csupán a toborzási szakember figyelmét kelted fel, de az önéletrajzod is jobban megfelel majd az ATS szűrési szempontjainak.
- Mutass fel kézzelfogható eredményeket: Oszd meg az önéletrajz olvasójával, hogy milyen eredményekre vezetett a kurzus vagy a projekt. Például: „Kidolgoztam egy olyan marketingstratégiát, ami a bevonódást 25%-kal növelte.”
- Fogd rövidre és legyen jól átlátható: Hozz létre egy (például) „Releváns tanfolyamok” nevű részt az önéletrajzban. Pontokba szedett felsorolásban jelenítsd meg a munkakörhöz kapcsolódó tanfolyamokat, mert így gyorsan áttekinthetőek.
5. ECDL bizonyítványt hol kell feltüntetni egy önéletrajzban?
Az angol rövidítés az európai számítógép használói jogosítványt takarja, ami igazolás arról, hogy birtokosa rendelkezik az alapvető számítógép-felhasználói ismeretekkel. Ez az informatikai ismeretek olyan szintjét jelenti, amit ma már a legtöbb munkahelyen feltételeznek az állásra jelentkezőkről, tehát feltüntetése általában nem jelent különösebb pluszt.
Előfordulhat, hogy bizonyos pozíciókba jelentkezés esetén nem magától értetődő az efféle ismeretek megléte (de hasznos lehet), így ha rendelkezel vele, ilyenkor megemlítheted. Természetesen amennyiben kifejezetten kérik a meglétét, ne feledkezz meg róla.
6. Miként adj meg szakmai képzéseket az önéletrajzban?
A szakmai képzések önéletrajzban való feltüntetésekor az alapvető információkat add meg, és a megfelelő helyen szerepeltesd. Az alábbi pontok útmutatást nyújtanak ehhez:
- A munkaköri leíráshoz kapcsolódó tanfolyamokat válogasd ki.
- Vagy a „Tanulmányok”, vagy a „Tanfolyamok és bizonyítványok” rész alatt sorold fel ezeket.
- Add meg a tanfolyam megnevezését.
- Add meg az oktatási intézmény vagy tanfolyamszervező nevét.
- Add meg a képzés időtartamát vagy (várható) elvégzésének dátumát.
- Ezenkívül pontokba szedve feltüntetheted az elsajátított főbb ismereteket vagy az elért eredményeket.
7. Hogyan tüntess fel online tanfolyamokat az önéletrajzban?
Karriercéljaidtól és a megcélzott állástól függően az online képzéseket belefoglalhatod a CV tanulmányokat taglaló részébe, vagy létesíthetsz számukra egy „Tanfolyamok és képesítések” szakaszt. Néhány tipp az online tanfolyamok önéletrajzban való megjelenítéséhez:
- Tekintsd át a megcélzott állás ismertetését.
- Az ehhez kapcsolódó tanfolyamokat foglald bele az önéletrajzodba.
- A tanfolyamokat a weboldalon szereplő megnevezésükkel add meg.
- Tüntesd fel az elvégzés dátumait, a tanfolyam hosszát.
- Belátásod szerint említsd meg (pontokba szedve) az elsajátított főbb ismereteket vagy készségeket.
8. Bizonyítványt kell csatolni az önéletrajzhoz?
A bizonyítványok küldése e-mailben vagy egyéb úton alapvetően szükségtelen. A referenciákhoz hasonlóan ezeket is külön kérés esetén mutasd be. Ha kifejezetten nem kérték a képesítést vagy minősítést igazoló dokumentumok beküldését, az álláspályázat első körében szinte biztosan nem igénylik, hogy az önéletrajzzal együtt rendelkezésre álljanak.